AI w architekturze. Przybliżamy zastosowania Sztucznej Inteligencji w artykule A-M. | ARCH_IT
18887
post-template-default,single,single-post,postid-18887,single-format-standard,bridge-core-3.0.5,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-29.2,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-4.12,vc_responsive

AI w architekturze. Przybliżamy zastosowania Sztucznej Inteligencji w artykule A-M.

AI w architekturze. Przybliżamy zastosowania Sztucznej Inteligencji w artykule A-M.

W pierwszym z serii artykułów w magazynie Architektura-Murator o „AI w architekturze” przybliżamy możliwe zastosowania Sztucznej Inteligencji w projektowaniu architektonicznym.

Od momentu pierwszego sformułowania idei sztucznej inteligencji (AI) w 1956 roku w Dartmouth Workshop, AI przybierała różne formy, a jej definicja stopniowo ewoluowała. W ciągu ostatnich 60 lat byliśmy świadkami ogromnej różnorodności badań, których celem było przełożenie idei na rzeczywiste technologie, jednak większość dotychczasowych wdrożeń dotyczyła zagadnień stricte technicznych i nie przyciągała szczególnie uwagi opinii publicznej. Dostępność ekonomicznej mocy obliczeniowej i wielkich wolumenów danych na potrzeby trenowania systemów (Machine Learning i Deep Learning) rozpoczęła kolejną rewolucję, w której efekcie zyskaliśmy publiczny dostęp do narzędzi AI, takich jak: ChatGPT, MidJourney czy DALL-E. Jak ocenia to Sundar’a Pichai (CEO Google): „Dziś skala największych obliczeń AI podwaja się co pół roku, przewyższając znacznie prawo Moore'a. Jednocześnie zaawansowane generatywne AI i duże modele językowe podbijają wyobraźnię ludzi na całym świecie.

Cały artykuł: AI w architekturze. Jak sztuczna inteligencja zmieni projektowanie architektury? – Architektura-Murator