Centrum Aktywności Lokalnej CAL Maślice
Centrum Aktywności Lokalnej CAL Maślice
Centrum Aktywności Lokalnej znajduje się na terenie prężnie rozwijających się wrocławskich Maślic – osiedla, które charakteryzuje wysoki poziom zaangażowania mieszkańców w integrację i aktywizację wszystkich grup społecznych. Odpowiedzią na dynamicznie zmieniające się potrzeby użytkowników jest obiekt, którego program funkcjonalny powstał we współpracy z Radą Osiedla.
Parterowy budynek CAL-u składa się z dwóch prostopadłościennych brył przesuniętych względem siebie połączonych holem wejściowym będącym przestrzenią wielofunkcyjną i łącznikiem między północnym placem wejściowym, a południową strefą rekreacyjną. W wyższej bryle mieści się uniwersalna sala wykładowo-koncertowa, klub mieszkańca oraz biuro Rady Osiedla, w niższej zaś biblioteka i dwie sale zajęciowe z możliwością połączenia ich w jedną. Aby zapewnić elastyczność funkcjonowania budynku w przyszłości, przegrody wewnętrzne zaprojektowano jako lekkie ściany szkieletowe, które dają możliwość wprowadzenia zmian w układzie funkcjonalnym w zależności od aktualnych potrzeb użytkowników. Ogólnodostępny taras, na który można wyjść ze wszystkich pomieszczeń powiększa powierzchnię użytkową i stanowi dodatkową przestrzeń do spotkań mieszkańców Maślic.
Prosta forma obiektu to wypadkowa budżetu, układu funkcjonalnego i zastosowanych rozwiązań w zakresie zrównoważonego budownictwa. Budynek został odpowiednio zorientowany względem stron świata, aby miał mniejsze zapotrzebowanie na energię niezbędną do ogrzewania i chłodzenia. Wokół niego zastosowano elementy zacieniające południowe przeszklenia, które zapewniają cień zapobiegający nadmiernym zyskom ciepła i przegrzewaniu się wnętrz, przy okazji stanowiąc estetyczny element urozmaicający elewację. Zaprojektowane zielone dachy w lecie pomagają utrzymać niższą temperaturę w budynku, w zimie zapewniają dodatkową ochronę przed stratami ciepła, a dodatkowo opóźniają spływ wody z dachu. Ponadto wokół budynku funkcjonują ogrody deszczowe, stanowiące system bioretencji wody opadowej, która dzięki tym rozwiązaniom jest w pełni zagospodarowana na działce.
Obiekt swoją prostą formą i monochromatyczną kolorystyką harmonijnie wpisuje się w otoczenie, zaś mieszkańcy Maślic mają do dyspozycji wpasowany w otoczenie obiekt wyróżniający się estetyką oraz spełniający ich potrzeby w zakresie tworzenia oraz podtrzymywania życia społecznego i kulturalnego. CAL przy ul. Suwalskiej we Wrocławiu to doskonały dowód na to, że nawet przy ograniczonym budżecie można zaprojektować obiekt harmonijny i funkcjonalny.
Obiekt otrzymał II nagrodę w 32. edycji konkursu „Piękny Wrocław” organizowanym przez Prezydenta Wrocławia i Towarzystwo Miłośników Wrocławia. W konkursie Fasada Roku budynek otrzymał I nagrodę w kategorii „budynek niemieszkalny nowy”, a także zdobył wyróżnienie internautów.
lokalizacja:
Wrocław, ul. Suwalska
klient:
Gmina Wrocław, Zarząd Inwestycji Miejskich
projektanci:
Anna Rottau, Piotr Zybura (główny projektant)
współpraca:
Borys Kępczyński, Maciej Marszał, Anna Otlik, Patrycja Opara
projekt:
2019
realizacja:
2020-2022
nagrody:
II nagroda w konkursie Piękny Wrocław, nagroda główna i nagroda publiczności w konkursie Fasada Roku
więcej:
–
kategoria:
publiczne