05 Kwi WuWA otrzymała European Heritage Label
WuWA wraz z siecią osiedli Werkbundu otrzymała Znak Dziedzictwa Europejskiego – tytuł unijny, będący odpowiednikiem wpisu na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.
Po międzynarodowym sukcesie wystawy Werkbundu w Stuttgarcie również we Wrocławiu zorganizowano w roku 1929 dużą wystawę mieszkaniową, zatytułowaną „Mieszkanie i miejsce pracy“ („Wohnung und Werkraum-Ausstellung” – WuWA). Jej celem była prezentacja nowych, zgodnych z duchem czasu form zamieszkiwania i przestrzeni do pracy. Przez trzy miesiące można było zwiedzać 32 budynki ze 132 w pełni urządzonymi mieszkaniami. Niektóre koncepcje miały silnie eksperymentalny i społeczno-utopijny charakter i stanowiły próbę reakcji na aktualne trendy społeczne. Element osiedla stanowiło więc przedszkole, a ponadto dom dla osób samotnych Hansa Scharouna i wysokościowiec Adolfa Radinga propagowały nowe formy wspólnotowego życia i mieszkania. Po zakończeniu wystawy osiedle przez dwa lata służyło do celów testowania, a zamieszkane było głównie przez artystów, architektów i pisarzy.
Mieliśmy okazję uczestniczyć – na zaproszenie spiritus movens przedsięwzięcia p. Grażyny Adamczyk-Arns – w opracowaniu projektu wystawy „Droga do nowoczesności. Osiedla Werkbundu 1927-1932” w Muzeum Architektury (2015-2016). Naszą przygodę z WuWA kontynuowaliśmy z projektem adaptacji i rewaloryzacji pawilonu INFOWUWA (dawnego zakładu fryzjerskiego a pierwotnie poczekalni dla oczekujących na tramwaj oraz kiosków z mlekiem i prasą) przy budynku mieszkalnym Nr 1.(Laubenganghaus Nr. 1).
Więcej:
https://kreatywna-europa.eu/10-nowych-obiektow-dziedzictwa-kulturowego-wyroznionych-znakiem-dziedzictwa-europejskiego/
http://www.archit.pl/portfolio_page/infowuwa/
Infowuwa
„Wystawa Droga do nowoczesności 1927-1932”