Program jubileuszowego festiwalu MIASTOMovie. | ARCH_IT
18777
post-template-default,single,single-post,postid-18777,single-format-standard,bridge-core-3.0.5,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-29.2,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-4.12,vc_responsive

Program jubileuszowego festiwalu MIASTOMovie.

Program jubileuszowego festiwalu MIASTOMovie.

W dniach 28.09-02.10. odbędzie się kolejny, jubileuszowy festiwal filmów o mieście i architekturze MiastoMovie.

Jubileusz Festiwalu Filmów o Mieście i Architekturze odbywać się będzie pod hasłem: KWESTIA GUSTU. W tym roku chcemy, żeby to, co wizualne w architekturze, urbanistyce, przestrzeni, zostało przez nas wielowątkowo skomentowane. Temat ten w wielu dyskusjach stanowi kwestię problematyczną i kwitowany jest często frazesem: „To kwestia gustu”. Dziesiątą edycją MIASTOmovie chcemy sobie i Wam udowodnić, że o gustach się dyskutuje – i można to robić merytorycznie i z klasą.

Jednym z wątków, który chcemy podjąć podczas nadchodzącej edycji, będzie próba odnalezienia estetyki XXI wieku. Czy w obliczu skupienia się na funkcjach architektury – użyteczności, ale też zrównoważoności czy elastyczności budynków – w ogóle poświęcamy uwagę jej formie? Zatrzymamy się także nad refleksją o urbanistyce przywołując pojęcie „ładu przestrzennego” i sięgając po „nowy urbanizm”. Pochylimy się nad dwoma wyraźnymi stylami – architekturą historyzującą i postmodernistyczną, w kontekście emocji z nimi związanymi. Istotne w tym katalogu tematów będzie dla nas skupienie się na specyfice polskiej estetyki i analiza obecnego boomu na jej swojskość, szczerość i fantazję. Po okresie szydzenia z samoróbek (np. działkowych altanek), wyśmiewania „TypoPolo”, potępiania podmiejskich dworków wydaje się, że przeszliśmy od akceptacji do fascynacji naszym rodzimym eklektyzmem.

Nie ominie nas jednak problem przeestetyzowania przestrzeni i budowania wizerunku wyłącznie na – uznanych za powszechnie dobre i ładne – realizacjach. Co ważne, przyjrzymy się przykładom wpływu takiej idealności na społeczne i ekonomiczne aspekty życia w miastach.

Dziesiątą edycją MIASTOmovie chcemy skłonić Was do szczerej refleksji: czy w codziennym doświadczaniu architektury liczy się to, co w środku, czy może istotne jest także „opakowanie”? Czy forma architektury to tylko kwestia gustu?

https://miastomovie.pl/miastomovie-10/