Nowe Żerniki z tytułem Najlepszego budynku wielorodzinnego 2015-2020 w konkursie Życie w Architekturze. | ARCH_IT
18288
post-template-default,single,single-post,postid-18288,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-9.5,wpb-js-composer js-comp-ver-4.12,vc_responsive

Nowe Żerniki z tytułem Najlepszego budynku wielorodzinnego 2015-2020 w konkursie Życie w Architekturze.

arch_it piotr zybura konkurs życie w architekturze

Nowe Żerniki z tytułem Najlepszego budynku wielorodzinnego 2015-2020 w konkursie Życie w Architekturze.

19 listopada poznaliśmy wyniki IX edycji konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE. W tegorocznej edycji o statuetki ARCHITEKTURY walczyły obiekty zrealizowane w Polsce w latach 2015-2019. Nagrodę główną w kategorii Najlepszy budynek wielorodzinny 2015-2019 otrzymało osiedle Nowe Żerniki we Wrocławiu.

Z uzasadnienia Jury: „Nowe Żerniki to zamierzenie we współczesnej Polsce bez precedensu. Kilkadziesiąt pracowni architektonicznych, przedstawiciele władz miasta, Izby Architektów i Stowarzyszenia Architektów, deweloperzy i mieszkańcy zaangażowali się w skomplikowany i długotrwały proces twórczy o demokratycznej i wymagającej formie warsztatów.

Nagrodę przyznano za wyjątkową w skali kraju jakość urbanistyczną i humanistyczny wymiar osiedla, uzyskanych dzięki tak szerokiej współpracy. Znalezienie równowagi pomiędzy partykularnymi interesami wszystkich uczestników procesu inwestycyjnego zaowocowało przestrzenią przyjazną mieszkańcom. Życie w Nowych Żernikach to życie bez ogrodzeń, bez wszechobecnych samochodów, z przestrzenią o zróżnicowanym charakterze, gdzie nawiązują się międzyludzkie i międzypokoleniowe relacje.

Osiedle jest pierwszą od lat tak skomplikowaną próbą planistyczną promieniującą na świadomość inwestorów, samorządowców i projektantów. Jury niniejszym werdyktem docenia wszystkich uczestników tego udanego urbanistycznego eksperymentu. Nowe Żerniki wypełnia wiele znakomitych budynków, ale każdy z nich straciłby blask bez wartości dodanej, jaką jest to dobrze zaplanowane osiedle.”

 

Gratulujemy wszystkim uczestnikom i laureatom!

Więcej: https://architektura.muratorplus.pl/zycie-w-architekturze/zwyciezcy-ix-edycji-konkursu-zycie-w-architekturze_10804.html