Osiedle Nowe Żerniki w finale konkursu "Życie w Architekturze" | ARCH_IT
18209
post-template-default,single,single-post,postid-18209,single-format-standard,bridge-core-3.0.5,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-29.2,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-4.12,vc_responsive

Osiedle Nowe Żerniki w finale konkursu „Życie w Architekturze”

Osiedle Nowe Żerniki w finale konkursu „Życie w Architekturze”

Współtworzony w zespole kilkudziesięciu architektów projekt Nowych Żernik we Wrocławiu poprzedziły prowadzone przez kilka lat warsztaty. Spójna kompozycja i ogólnodostępne przestrzenie publiczne wyposażone w infrastrukturę społeczną stanowią kanwę dla poszczególnych realizacji architektonicznych.

Osiedle „Atmosfera” – z charakterystycznym układem budynków na naturalnie ukształtowanym stoku – zaprojektowane przez arch_it wraz z S3NS, PAG, TSB i HORN ARCHITEKCI – stanowi część założenia.

ŻYCIE W ARCHITEKTURZE to jedno z najszerzej komentowanych wydarzeń architektonicznych w Polsce. Konkurs cieszy się uznaniem środowiska architektonicznego, międzynarodowych instytucji architektonicznych oraz władz samorządowych i państwowych. Celem konkursu jest promocja największych osiągnięć w dziedzinie architektury w Polsce i pobudzanie społecznego zainteresowania problematyką związaną z rolą architektury w kreowaniu rozwoju miast. ŻYCIE W ARCHITEKTURZE, także poprzez swoją nazwę, zwraca uwagę na fakt, że architektura jest środowiskiem, w którym żyje każdy współczesny człowiek, i że ma ona decydujący wpływ na jakość naszej codziennej egzystencji.

Konkurs ŻYCIE W ARCHITEKTURZE co kilka lat stwarza okazję do spojrzenia na polską architekturę z szerokiej perspektywy. To perspektywa niezniekształcona, bo projekty nie są nominowane, lecz nadsyłane przez samych autorów. Dzięki cykliczności tego konkursu zyskujemy cenny materiał do porównań i analiz. To oczywiste, że płynące z tych badań wnioski nie dotyczą jedynie architektury, bardzo wiele mówią o nas samych, o społeczeństwie, o problemach nas nurtujących – mówi przewodniczący jury Dariusz Herman.

Nasze wstąpienie do UE przełożyło się na wzrost ilości realizowanych obiektów. Obecnie obserwujemy, jak ilość przeradza się w jakość. Pierwszą konstatacją płynącą z poznania prawie pół tysiąca nadesłanych obiektów jest ich wysoki poziom. Mało jest projektów, które trafiły na konkurs przez przypadek. To przynosi satysfakcję, ale nie ułatwia jurorom wyboru. W trakcie selekcji musieliśmy z bólem w sercach odrzucić wiele świetnych obiektów – dodaje architekt.

Zaobserwowaliśmy dużo projektów tworzonych świadomie i odpowiedzialnie wobec wyzwań, jakie stawiają przed nami społeczności i przyroda. To nie znaczy, że nie trafiają się budynki, które zagadnienia te traktują z powierzchownością modowych trendów. Z pewnością ustanowienie dwóch nowych kategorii – najlepszy obiekt projektowany dla klimatu i najlepszy obiekt odpowiedzialny społecznie – to mądra decyzja. Mam jednak nadzieję, że kategorie te są jedynie tymczasowe. Wierzę, że za czas jakiś każdy obiekt zgłoszony na konkurs ŻYCIE W ARCHITEKTURZE będzie cechował się odpowiedzialnością i wrażliwością; również, a może przede wszystkim, społeczną i ekologiczną – podsumowuje Dariusz Herman.

Więcej:

https://architektura.muratorplus.pl/konkursy/finalisci-ix-edycji-konkursu-zycie-w-architekturze_10570.html