Akupunktura Miasta - Zawalna we Wrocławiu | ARCH_IT
16600
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-16600,bridge-core-3.0.5,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-29.2,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-4.12,vc_responsive

Akupunktura Miasta – Zawalna we Wrocławiu

Akupunktura Miasta – Zawalna we Wrocławiu

 

Projekt otrzymał I nagrodę w konkursie „Akupunktura Miasta” Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław ESK 2016 na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej zagospodarowania terenów między ulicą Zawalną a kanałem Różanka we Wrocławiu.

Z uzasadnienia Jury: „Praca w najwłaściwszy sposób odczytała walory zaniedbanego obecnie miejsca oraz możliwość ich wykorzystania. Przestrzeń potraktowana została jako uniwersalne tło dla różnych form aktywności. Kreacja tej atrakcyjnej przestrzeni oparta jest na tworzeniu ram, w których rozwija się życie społeczne. Cytując autorów „ przestrzeń publiczna nie jest pochodną ścian i posadzek, lecz rozwiązaniem skomplikowanego równania, którego niewiadomymi są wszyscy jej użytkownicy a wynikiem – całokształt wydarzeń w danym momencie ”. Autorzy dzięki zaprojektowaniu niezbędnego zaplecza proponują partycypację mieszkańców w formowaniu przestrzeni, polegającą na dokonywaniu wyboru, spośród wielorakiej gamy ujętych w projekcie aktywności – od codziennego użytkowania i wypoczynku w parku proponowanego najbliższym mieszkańcom poprzez jarmarki, targi czy festyny z możliwością grillowania do imprez masowych i koncertów, w strefie wałów i terenów zalewowych. Projekt stwarza subtelne ramy dla wszystkich wymienionych działalności strefując teren na plac wejściowy z kubaturą, park i łąkę nadodrzańską, łącząc je ciągiem pieszo – rowerowym ze strukturą całego miasta. Praca także w wymiarze społecznym wzmacnia więzi sąsiedzkie i umożliwia mozolną budowę społeczeństwa obywatelskiego, mieszkańców świadomych swojego miejsca i identyfikujących się z nim jako alternatywę dla anonimowych blokowisk – sypialni. Ta wielorakość wzajemnych interakcji, uzyskana bardzo skromnymi środkami architektonicznymi, znajduje uznanie w oczach Sądu Konkursowego, jako modelowe rozwiązanie dla tego typu zdegradowanych terenów miejskich.”

Konkurs w ramach projektu „Akupunktura Miasta”, realizowanego w ramach programu architektonicznego Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 i dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, których dyspozytorem jest Narodowe Forum Muzyki. Projekt jest realizowany we współpracy z Biurem Festiwalowym Impart 2016, który jest organizatorem obchodów ESK Wrocław 2016.

klient:

Gmina Wrocław

konkurs:

"Akupunktura Miasta" - konkurs Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław ESK 2016 na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej zagospodarowania terenów między ulicą Zawalną a kanałem Różanka we Wrocławiu.

projektanci:

Paweł Floryn, Karol Mądrecki, Piotr Zybura

nagrody:

I nagroda w konkursie SARP w ramach "Akupunktura Miasta" ESK 2016 na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej zagospodarowania terenów między ulicą Zawalną a kanałem Różanka we Wrocławiu.

projekt:

2015

kategoria
konkursy, publiczne