Nagroda Sybilla 2016 dla wystawy "Droga ku nowoczesności"
17114
post-template-default,single,single-post,postid-17114,single-format-standard,bridge-core-3.0.5,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-29.2,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-4.12,vc_responsive

Sybilla 2016 dla wystawy „Droga ku nowoczesności” w Muzeum Architektury

Sybilla 2016 dla wystawy „Droga ku nowoczesności” w Muzeum Architektury

Nagroda SYBILLA 2016 Wydarzenie Muzealne Roku pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla Muzeum Architektury we Wrocławiu za wystawę „Droga ku nowoczesności. Osiedla Werkbundu 1927-1932”, w której opracowaniu i realizacji mieliśmy zaszczyt uczestniczyć! Cieszymy się!


Ekspozycja prezentowana w Muzeum Architektury we Wrocławiu w ramach programu architektonicznego Wroclaw 2016 została nagrodzona w kategorii wystaw przyrodniczych i technicznych.

Wierzono, że mogą zmienić człowieka i jego życie. Trwale wpłynąć na krajobraz architektoniczny i zapoczątkować nowy sposób myślenia o budowie mieszkań. Były wyrazem przekonania, że w nowoczesnym, demokratycznym świecie możliwe jest zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych ludności, a tym samym stworzenie nowego, świadomego swych wyborów społeczeństwa.
Weissenhof, Nový Dům, WuWA, Neubühl, Lainz, Baba – eksperymentalne osiedla Werkbundu zbudowane w Europie w latach 1927-1932 w znaczącym stopniu wpłynęły na rozwój architektury światowej. Jest ich zaledwie sześć – w Niemczech, Polsce, Czechach, Szwajcarii i Austrii – i to właśnie one symbolizują „architektoniczno-urbanistyczną rewolucję” pierwszej połowy XX wieku. Są dziedzictwem kulturowym nadzwyczajnej rangi, odzwierciedleniem historii ruchów polityczno-społecznych w Europie, świadectwem rozpowszechniania architektury modernizmu, a dzisiaj i w przyszłości ambitnym wyzwaniem w dziedzinie ochrony zabytków.
Wystawa „Droga ku nowoczesności”, prezentowana w Muzeum Architektury we Wrocławiu od 31 marca do 5 czerwca 2016 roku, po raz pierwszy przedstawiała wszystkie wzorcowe osiedla w jednym miejscu. Dzięki współpracy sześciu miast i związanych z nimi instytucji, można było zobaczyć historyczne plany, projekty architektoniczne i dokumenty, makiety wszystkich osiedli i pojedynczych domów, a także archiwalną i współczesną dokumentację fotograficzną, oryginalne meble, elementy wystroju wnętrz i sprzęty domowe.
Wystawie towarzyszyło wydawnictwo „Droga ku nowoczesności. Osiedla Werkbundu 1927 – 1932” opracowane w czterech wersjach językowych: polskiej, angielskiej, niemieckiej i czeskiej.

Informacje:

Kuratorki: Jadwiga Urbanik, Grażyna Adamczyk-Arns, Alicja Wodzińska
Projekt aranżacji wystawy: arch_it piotr zybura
Identyfikacja wizualna wystawy: Marian Misiak
Wydawnictwo: Marian Misiak i Olaf Schindler

Więcej o konkursie i nagrodzie: http://konkurssybilla.nimoz.pl/LAUREACI2016

Więcej o wystawie: projekt aranżacji wystawy „Droga ku nowoczesności. Osiedla Werkbundu 1927-1932”

Zapisz

Zapisz

Zapisz